Označení původu a zeměpisná označení Evropské unie
V Evropské unii lze formou označení původu a zeměpisných označení chránit názvy těchto druhů zboží:
- zemědělské produkty a potraviny (určené k lidské spotřebě, např. pivo, sýry, masné výrobky, pekařské výrobky atp.)
- vína (různé druhy výrobků z révy vinné, např. víno, šumivé víno, likérové víno atp.)
- lihoviny (alkoholické nápoje spadající do různých kategorií lihovin, např. rum, ovocný destilát, vodka atp.)
- řemeslné a průmyslové výrobky ode dne 1. prosince 2025 (tzv. nezemědělské zboží, vyrobené buď zcela ručně, nebo pomocí ručních či digitálních nástrojů, nebo mechanickými prostředky, kdykoli je podíl ruční práce důležitou složkou hotového výrobku, nebo které jsou vyrobené standardizovaným způsobem, včetně sériové výroby a za použití strojů, jako např. přírodní kameny, výrobky ze dřeva, šperky, textilie, krajky, příbory, sklo, porcelán, kůže atp.)
Řízení o žádosti o zápis označení původu a zeměpisného označení v Evropské unii má 2 fáze, a to vnitrostátní fázi řízení, po které následuje fáze řízení na úrovni Evropské unie.
Stručný popis vnitrostátní fáze řízení
Řízení na vnitrostátní úrovni probíhá v režimu nařízení, pod které spadá příslušný výrobek, a zákona č. 452/2001 Sb., o ochraně označení původu a zeměpisných označení a o změně zákona o ochraně spotřebitele.
Žádost o zápis označení původu nebo zeměpisného označení se podává u Úřadu průmyslového vlastnictví.
Žadatelem může být sdružení výrobců (svaz, spolek, družstvo) nebo výjimečně, při splnění podmínek stanovených příslušným nařízením, jediný producent.
- Sdružení výrobců je tvořené převážně výrobci stejného výrobku bez ohledu na jeho právní formu, např. spolek, svaz, družstvo, a musí být nediskriminační a otevřené každé osobě, která vyrábí, zpracovává a připravuje ve vymezené zeměpisné oblasti výrobek s kvalitou nebo vlastnostmi odpovídající specifikaci. Není definován počet subjektů, kteří mají být členem sdružení výrobců.
Žádost o zápis označení původu nebo zeměpisného označení v EU obsahuje:
- Formulář žádosti o zápis označení původu / zeměpisného označení v EU
- Specifikaci a Jednotný dokument (pozn. tyto dokumenty stanoví charakteristické vlastnosti výrobku a podmínky způsobu produkce výrobku, prostřednictvím kterých je umožněno zkontrolovat příslušné požadavky na kvalitu a vlastnosti výrobku a výrobní postupy týkající se daného označení ze strany určených kontrolních orgánů).
- Průvodní dokumentaci
- Závazný podklad kontrolního orgánu (ověřující specifikaci)
- Důkazy a relevantní doklady na podporu tvrzených skutečností
Vzory a formuláře a podrobné pokyny pro jejich vypracování naleznete níže.
Žádost o zápis označení v Evropské unii se podává u Úřadu písemně, a to buď elektronicky, osobně nebo poštou a žádost je zpoplatněna částkou 500 Kč.
- V případě elektronického způsobu podání je za řádně podanou považovaná žádost zaslaná emailem se zaručeným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím datové schránky žadatele nebo prostřednictvím informačního systému veřejné správy e-portál za využití přístupu se zaručenou identitou (prostřednictvím Národní identitní autority – NIA)
- Pokud je žádost podaná prostřednictvím veřejné datové sítě, např. e-mailem, bez zaručeného elektronického podpisu, musí Úřad obdržet její písemný originál nejpozději do 5 dnů.
K žádosti musí být v průběhu vnitrostátní fáze řízení předložen také závazný podklad příslušného kontrolního orgánu, tj. dle druhu výrobku Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Státní veterinární správy ČR, nebo Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
Úřad po kladném posouzení žádosti zveřejní žádost ve Věstníku Úřadu. Ode dne zveřejnění běží lhůta 3 měsíců pro podání námitek třetích osob z České republiky, následovaná vypořádáním případných námitek. Poté Úřad rozhodne o námitkách a o postoupení žádosti příslušnému orgánu Evropské unie. Zveřejněná specifikace výrobku zůstává trvale dostupná v elektronické podobě na webových stránkách Úřadu.
Stručný popis řízení na úrovni Evropské unie
Úřad po skončení vnitrostátní fáze řízení předá žádost Evropské komisi nebo EUIPO k posouzení a rozhodnutí. Doba unijní fáze řízení by neměla být delší než 6 měsíců.
Evropská komise nebo EUIPO může požádat o odstranění vad nebo o doplnění informací v žádosti. Pokud shledají, že žádost o zápis splňuje předepsané požadavky, zveřejní žádost v Úředním věstníku Evropské unie spolu s jednotným dokumentem a odkazem na zveřejněnou specifikaci výrobku pro účely podání námitek třetích osob.
Ve lhůtě 3 měsíců ode dne zveřejnění žádosti, může kdokoliv s oprávněným zájmem a sídlem nebo bydlištěm v členském státě EU kromě ČR nebo ve třetí zemi, podat odůvodněné námitky proti žádosti o zápis. Nejsou-li námitky podány, Evropská komise nebo EUIPO zapíše název do rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení EU (eAmbrosia), čímž je daný název označení původu nebo zeměpisného označení chráněn na celém území EU.
Návody
Pokyny pro zpracování žádosti o zápis označení původu a zeměpisného označení v EU (pdf, 276 kB)
Informační brožura (pdf, 313 kB)
Evropská komise zveřejnila několik návodů dle druhů výrobků (např. k sestavení Jednotného dokumentu) na svých webových stránkách a další dostupné pomůcky:
- Návod na vypracování Jednotného dokumentu (pdf, 361 kB)
- Návod jak sestavit bod "Souvislost" Jednotného dokumentu (pdf, 297 kB)
- Výkladové sdělení k používání zapsaných názvů v překladu (pdf, 135 kB)
- Pokyny pro označování potravin s CHOP a s CHZO používaných jako složky (pdf, 719 kB)
- Vína - Návod na vypracování specifikace a Jednotného dokumentu (CZ) (pdf, 268 kB)
- Vína - Návod na vypracování specifikace a Jednotného dokumentu (EN) (pdf, 50 kB)
Vzory a formuláře
Žádost o zápis označení původu / zeměpisného označení v EU (pdf, 315kB) (včetně potvrzení o podání, nápovědy pro vyplnění)
Vzor Specifikace (docx, 23 kB)
Vzor Jednotného dokumentu pro zemědělské produkty a potraviny (docx, 26 kB)
Vzor Jednotného dokumentu pro vína (docx, 26 kB)
Vzor Jednotného dokumentu pro lihoviny (docx, 25 kB)
Vzor Jednotného dokumentu pro řemeslné a průmyslové výrobky (docx, 27 kB)
Vzor Průvodní dokumentace (docx, 19 kB)
Praktické informace
Bližší informace o ochraně zeměpisných označeních pro víno, lihoviny, zemědělské produkty, minerální vody a soli lze nalézt na webových stránkách Evropské komise.
Bližší informace o ochraně zeměpisných označení řemeslných a průmyslových výrobků lze nalézt na webových stránkách Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO).
Loga ke stažení
Právní předpisy
Zákon č. 452/2001 o ochraně označení původu a zeměpisných označení a o změně zákona o ochraně spotřebitele (pdf, 220 kB)
Zemědělské produkty a potraviny
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1143 o zeměpisných označeních pro víno, lihoviny a zemědělské produkty, jakož i zaručené tradiční speciality, a o nepovinných údajích o jakosti pro zemědělské produkty, kterým se mění nařízení (EU) č. 1308/2013, (EU) 2019/787 a (EU) 2019/1753 a zrušuje nařízení (EU) č. 1151/2012
- Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 664/2014, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012, pokud jde o stanovení symbolů Unie pro chráněná označení původu, chráněná zeměpisná označení a zaručené tradiční speciality a o některá pravidla pro původ, procesní pravidla a další přechodná pravidla
- Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2022/891 ze dne 1. dubna 2022, kterým se mění nařízení v přenesené pravomoci (EU) č. 664/2014, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012, pokud jde o stanovení symbolů Unie pro chráněná označení původu, chráněná zeměpisná označení a zaručené tradiční speciality a o některá pravidla pro původ, procesní pravidla a další přechodná pravidla
- Prováděcí nařízení Komise (EU) č. 668/2014 ze dne 13. června 2014, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin
- Prováděcí nařízení Komise (EU) 2022/892 ze dne 1. dubna 2022, kterým se mění prováděcí nařízení (EU) č. 668/2014, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin
Víno
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 ze dne 17. prosince 2013, kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty a zrušují nařízení Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1143 o zeměpisných označeních pro víno, lihoviny a zemědělské produkty, jakož i zaručené tradiční speciality, a o nepovinných údajích o jakosti pro zemědělské produkty, kterým se mění nařízení (EU) č. 1308/2013, (EU) 2019/787 a (EU) 2019/1753 a zrušuje nařízení (EU) č. 1151/2012
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2117 ze dne 2. prosince 2021, kterým se mění nařízení (EU) č. 1308/2013, kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty, nařízení (EU) č. 1151/2012 o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin, nařízení (EU) č. 251/2014 o definici, popisu, obchodní úpravě, označování a ochraně zeměpisných označení aromatizovaných vinných výrobků a nařízení (EU) č. 228/2013, kterým se stanoví zvláštní opatření v oblasti zemědělství ve prospěch nejvzdálenějších regionů Unie
- Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2019/33 ze dne 17. října 2018, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013, pokud jde o žádosti o ochranu označení původu, zeměpisných označení a tradičních výrazů v odvětví vína, řízení o námitce, omezení použití, změny specifikace výrobku, zrušení ochrany a označování a obchodní úpravu
- Prováděcí nařízení Komise (EU) 2019/34 ze dne 17. října 2018, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013, pokud jde o žádosti o ochranu označení původu, zeměpisných označení a tradičních výrazů v odvětví vína, o řízení o námitce, změny specifikace výrobku, evidenci chráněných názvů, zrušení ochrany a používání symbolů, a k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1306/2013, pokud jde o vhodný systém kontrol
Lihoviny
- Nařízení Evropského Parlamentu a Rady (EU) 2019/787 ze dne 17. dubna 2019 o definici, popisu, obchodní úpravě a označování lihovin, používání názvů lihovin v obchodní úpravě a při označování jiných potravin, ochraně zeměpisných označení lihovin, používání lihu a destilátů zemědělského původu při výrobě alkoholických nápojů a o zrušení nařízení (ES) č. 110/2008
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1143 o zeměpisných označeních pro víno, lihoviny a zemědělské produkty, jakož i zaručené tradiční speciality, a o nepovinných údajích o jakosti pro zemědělské produkty, kterým se mění nařízení (EU) č. 1308/2013, (EU) 2019/787 a (EU) 2019/1753 a zrušuje nařízení (EU) č. 1151/2012
- Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2021/1235 ze dne 12. května 2021, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/787 o pravidla týkající se žádostí o zápis zeměpisných označení lihovin, změn specifikace produktu, zrušení zápisu a rejstříku
- Prováděcí nařízení Komise (EU) 2021/1236 ze dne 12. května 2021, kterým se stanoví prováděcí pravidla k nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/787, pokud jde o žádosti o zápis zeměpisných označení lihovin, námitkové řízení, změny specifikace výrobku, zrušení zápisu, používání symbolu a kontrolu
Řemeslné a průmyslové výrobky
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/2411, o ochraně zeměpisných označení řemeslných a průmyslových výrobků a o změně nařízení (EU) 2017/1001 a (EU) 2019/1753