Označení původu / Zeměpisná označení
Obecné informace
Označení původu a zeměpisné označení je název výrobku, jehož kvalita, pověst nebo jiné charakteristické vlastnosti souvisejí s jeho zeměpisným původem. Označením původu nebo zeměpisným označením lze chránit název pro zemědělské produkty a potraviny, víno, lihoviny, aromatizované vinné výrobky, minerální vody a soli, řemeslné a průmyslové výrobky, jejichž výslednou kvalitu nebo vlastnosti ovlivňují přírodní podmínky nebo jsou spojeny s vymezeným zeměpisným územím tradicí, pověstí, mají dobré jméno, které lze přisoudit právě zeměpisnému původu.
Označení původu (CHOP; chráněné označení původu) je název, který identifikuje výrobek pocházející z určitého místa či regionu nebo ve výjimečných případech z určité země, jehož daná jakost nebo vlastnosti jsou převážně nebo výlučně dány zvláštním zeměpisným prostředím s jeho přírodními a lidskými činiteli a u něhož všechny kroky produkce probíhají ve vymezené zeměpisné oblasti.
Symbol určený pro používání s chráněným označením původu je
Zeměpisné označení (CHZO/ZO; chráněné zeměpisné označení) je název, který identifikuje výrobek, jenž pochází z určitého místa či regionu nebo z určité země, jehož danou jakost, pověst nebo jiné vlastnosti lze přičíst především jeho zeměpisnému původu a u něhož alespoň jeden krok produkce probíhá ve vymezené zeměpisné oblasti.
Symbol určený pro používání s chráněným zeměpisným označení je
Označení původu nebo zeměpisné označení může používat každý výrobce, který na trh uvádí výrobek vyrobený podle platné specifikace. Označení původu a zeměpisná označení jsou kolektivním právem všech aktuálních výrobců ve vymezené oblasti, na rozdíl od ochranných známek, které jsou vždy ve výlučném vlastnictví konkrétní osoby. Z toho důvodu nemůže být k označení původu nebo zeměpisnému označení zřízeno zástavní právo, nemůže být předmětem převodu či přechodu práv ani licenční smlouvy.
Doba ochrany označení původu a zeměpisného označení není časově omezená. Na rozdíl od ostatních průmyslových práv se neplatí žádné obnovovací ani udržovací poplatky.
S ohledem na vývoj právních předpisů Evropské unie je možné zapsat a chránit označení původu a zeměpisná označení jen na úrovni Evropské unie jako celku podle příslušných právních předpisů.
Aktuální informace pro časově omezený přechod vnitrostátní ochrany na unijní pro označení původu minerálních vod a solí; řemeslných a průmyslových výrobků
Dne 13. dubna 2024 vstoupilo v platnost nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1143 o zeměpisných označeních pro víno, lihoviny a zemědělské produkty, jakož i zaručené tradiční speciality, a o nepovinných údajích o jakosti pro zemědělské produkty, kterým se mění nařízení (EU) č. 1308/2013, (EU) 2019/787 a (EU) 2019/1753 a zrušuje nařízení (EU) č. 1151/2012.
- Toto nařízení vedle harmonizace již stávajících pravidel ochrany zahrnuje nově do své působnosti označení původu a zeměpisná označení výrobků, jimž dříve ochrana v EU nebyla poskytována, mj. minerálních vod a solí. Jejich dosavadní vnitrostátní ochrana zanikne dne 14. května 2025, nebude-li ze strany uživatelů projeven zájem o zápis v Evropské unii. Zánik vnitrostátní ochrany (bez jejího nahrazení unijní ochranou) bude mít za následek i zrušení mezinárodních zápisů těchto označení původu uskutečněných dle Lisabonské dohody na ochranu označení původu a jejich mezinárodním zápisu.
- Podrobná informace pro uživatele označení původu zapsaných pro minerální vody a soli o přechodných režimech – lhůta pro podání žádostí o zápis v Evropské unii (pdf, 165 kB)
- Bližší informace o ochraně zeměpisných označeních pro víno, lihoviny a zemědělské produkty, minerální vody a soli lze nalézt i na webových stránkách Evropské komise.
Dne 16. listopadu 2023 vstoupilo v platnost nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/2411, o ochraně zeměpisných označení řemeslných a průmyslových výrobků a o změně nařízení (EU) 2017/1001 a (EU) 2019/1753. Tímto nařízením se zavádí výlučná ochrana zeměpisných označení řemeslných a průmyslových výrobků (jako jsou šperky, textil, sklo, porcelán atd.) na úrovni Evropské unie. Nařízení bude ve všech členských státech použitelné od 1. prosince 2025. Od tohoto data budou žádosti o zápis vyhovující požadavkům nařízení předávány k projednání Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO).
- Dosavadní vnitrostátní ochrana označení původu a zeměpisných označení pro řemeslné a průmyslové výrobky zanikne dne 2. prosince 2026 u těch označení, u nichž nebude ze strany uživatelů projeven zájem o zápis v Evropské unii. Zánik vnitrostátní ochrany (bez jejího nahrazení unijní ochranou) bude mít za následek i zrušení mezinárodních zápisů těchto označení uskutečněných dle Lisabonské dohody na ochranu označení původu a jejich mezinárodním zápisu.
- V návaznosti na tuto novou unijní právní úpravu se připravuje novela zákona č. 452/2001 Sb., o ochraně označení původu a zeměpisných označení a o změně zákona o ochraně spotřebitele.
- Podrobná informace pro uživatele označení původu zapsaných pro řemeslné a průmyslové výrobky o přechodných režimech – lhůta pro podání žádostí o zápis v Evropské unii (pdf, 195 kB)
- Bližší informace o ochraně zeměpisných označení řemeslných a průmyslových výrobků lze nalézt i na webových stránkách Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO).
Dosavadní vnitrostátní systém ochrany označení původu a zeměpisných označení zaniká v důsledku nových právních předpisů Evropské unie následovně:
- U minerálních vod a solí dne 14. května 2025
Týká se to následujících vnitrostátně chráněných označení původu: BĚLOVESKÁ KYSELKA IDA, KARLOVARSKÁ PŘÍRODNÍ SŮL, HORNO-MOŠTĚNICKÁ PŘÍRODNÍ MINERÁLNÍ VODA, KARLOVARSKÁ SŮL, KARLOVARSKÁ VŘÍDELNÍ SŮL, KARLOVARSKÁ PŘÍRODNÍ VŘÍDELNÍ SŮL, KARLOVARSKÁ VODA, KARLOVARSKÁ MINERÁLNÍ VODA, KARLOVARSKÁ PŘÍRODNÍ MINERÁLNÍ VODA, KARLOVARSKÝ MLÝNSKÝ PRAMEN, KYSELKA / KYSELSKÁ (KYSIBELSKÁ) MATTONIHO, MARIÁNSKO-LÁZEŇSKÁ PŘÍRODNÍ / MINERÁLNÍ VODA, MARIÁNSKO-LÁZEŇSKÁ RUDOLFKA, FRANTIŠKO-LÁZEŇSKÁ PŘÍRODNÍ MINERÁLNÍ VODA, LUHAČOVICKÁ PŘÍRODNÍ MINERÁLNÍ VODA, LUHAČOVICKÁ VINCENTKA, ŠARATICA, BÍLINSKÁ KYSELKA, PODĚBRADSKÁ MINERÁLNÍ VODA, NOVOHRADSKÁ PŘÍRODNÍ MINERÁLNÍ DOBRÁ VODA
- U řemeslných a průmyslových výrobků dne 2. prosince 2026
Týká se to následujících vnitrostátně chráněných označení původu a zeměpisných označení: KUNŠTÁTSKÁ KERAMIKA, BRNO, SOKOLOVSKÉ BRIKETY, SOKOLOVSKÉ UHELNÉ BRIKETY, CHODSKÁ KERAMIKA, PIRKENHAMMER, VIZOVICKÉ PEČIVO, KRASLICKÉ HUDEBNÍ NÁSTROJE, KRASLICKÉ KRAJKY, ČESKÝ PORCELÁN, DUCHCOVSKÝ PORCELÁN , KARLOVARSKÝ PORCELÁN, VALAŠSKOMEZIŘÍČSKÝ GOBELIN, JINDŘICHOHRADECKÝ GOBELIN, JABLONECKÉ SKLO, JABLONECKÁ KRYSTALERIE, JABLONECKÉ ZBOŽÍ, JABLONECKÁ BIŽUTERIE, ŽELEZNOBRODSKÉ SKLO, ŽELEZNOBRODSKÉ FIGURKY, ČESKÝ KŘIŠŤÁL, ČESKÉ SKLO, SEDLECKÝ KAOLIN, ČESKÝ GRANÁT, ČESKÝ GRANÁTOVÝ ŠPERK, VAMBERECKÁ KRAJKA
Jak zachovat právní ochranu označení původu u minerálních vod a solí, řemeslných a průmyslových výrobků
Pokud se výrobci minerálních vod a solí, řemeslných a průmyslových výrobků, jejichž názvy jsou již chráněné označením původu nebo zeměpisným označením, rozhodnou pokračovat v unijní ochraně, je doporučen tento postup:
Žadatelem může být sdružení výrobců (svaz, spolek) nebo výjimečně, při splnění podmínek stanovených příslušným nařízením, jediný výrobce.
- Sdružení výrobců je tvořené převážně výrobci stejného výrobku bez ohledu na jeho právní formu, např. spolek, svaz, družstvo, a musí být nediskriminační a otevřené každé osobě, která vyrábí, zpracovává a připravuje ve vymezené zeměpisné oblasti výrobek s kvalitou nebo vlastnostmi odpovídající specifikaci. Není definován počet subjektů, které mají být členy sdružení výrobců.
Žádost o zápis označení v Evropské unii se podává u Úřadu písemně, a to buď elektronicky, osobně nebo poštou a žádost je zpoplatněna částkou 500 Kč.
- V případě elektronického způsobu podání je za řádně podanou považovaná žádost zaslaná emailem se zaručeným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím datové schránky žadatele nebo prostřednictvím informačního systému veřejné správy e-portál za využití přístupu se zaručenou identitou (prostřednictvím Národní identitní autority – NIA)
- Pokud je žádost podaná prostřednictvím veřejné datové sítě, např. e-mailem, bez zaručeného elektronického podpisu, musí Úřad obdržet její písemný originál nejpozději do 5 dnů.
U minerálních vod a solí je nutné podat řádnou žádost o zápis označení v Evropské unii s takovým předstihem, aby ji Úřad mohl předat Evropské komisi do 14. května 2025. Součástí žádosti je specifikace dle ustanovení čl. 49, jednotný dokument dle čl. 50 a průvodní dokumentace dle čl. 12 nařízení EU č. 2024/1143.
U řemeslných a průmyslových výrobků je nutné podat řádnou žádost o zápis označení v Evropské unii s takovým předstihem, aby ji Úřad mohl předat Evropské komisi a EUIPO do 2. prosince 2026. Součástí žádosti je specifikace dle ustanovení čl. 9, jednotný dokument dle čl. 10 a přílohy II a průvodní dokumentace dle čl. 11 nařízení EU č. 2023/2411.
Vypracování žádostí je časově, věcně a odborně náročné, Úřad proto doporučuje sdružením výrobců co nejdříve začít vést diskusi nad vyhotovením těchto dokumentů a případně kontaktovat Úřad s dotazy či koncepty specifikací.
Zde naleznete návod (pokyny) ke zpracování žádosti a dalších nutných dokumentů (pdf, 276 kB)