Úřad průmyslového vlastnictví

secondlevel image

Změna praxe v řízení o částečném výmazu užitného vzoru

Upozorňujeme na to, že v souvislosti s rozsudkem Nejvyššího správního soudu ze dne 27. 11. 2023, č.j. 2 As 192/2022 31 dochází ke změně praxe Úřadu, pokud jde o řízení o částečném výmazu užitného vzoru.

Dle dosavadní praxe Úřadu byl postup při výmazu užitného vzoru dle § 17 odst. 3 zákona č. 478/1992Sb., o užitných vzorech, ve znění pozdějších předpisů, obdobný postupu při částečném zrušení patentu dle § 23 odst. 2 zákona č. 527/1990 Sb., o vynálezech a zlepšovacích návrzích, ve znění pozdějších předpisů, podle něhož se částečné zrušení provádí změnou jeho nároků, popisu nebo výkresů.

Taková praxe již (na rozdíl od částečného zrušení patentu) u částečného výmazu užitného vzoru není na základě výše uvedeného rozsudku Nejvyššího správního soudu možná. Částečný výmaz užitného vzoru lze nyní provést pouze pouhým seškrtáním (odebráním) nároků na ochranu (při současném zachování jednotnosti technického řešení), nikoli změnou nároků. Je přitom nerozhodné, zda by ke změně nároků přistoupil Úřad nebo majitel užitného vzoru, změna nároků není přípustná ani v jednom případě.

Vzhledem k restriktivnímu výkladu ustanovení § 17 odst. 3 zákona č. 478/1992 Sb., o užitných vzorech musí, dle soudní judikatury, formulace, resp. stylizace znění jednotlivých nároků na ochranu užitného vzoru zůstat zachována, aby byl vyloučen případný zásah do podstaty technického řešení.

Pokud Úřad dospěje k závěru, že nelze provést částečný výmaz odebráním jednotlivých nároků, přistoupí k výmazu celého užitného vzoru.

Odkazujeme tedy na závěry rozsudku č.j. 2 As 192/2022 31 Nejvyššího správního soudu, o něž se nově nastavená praxe Úřadu opírá.