Úřad průmyslového vlastnictví

secondlevel image

Mezinárodní smlouva WIPO týkající se duševního vlastnictví, genetických zdrojů a tradičních znalostí souvisejících s genetickými zdroji (Smlouva GRATK)

Dne 24. května 2024 byla ve WIPO v rámci diplomatické konference přijata Smlouva o duševním vlastnictví, genetických zdrojích a tradičních znalostech souvisejících s genetickými zdroji.

Smlouva ukládá smluvím stranám povinnost zavést mechanismus pro uvádění informace o původu nebo zdroji GR a ATK v patentových přihláškách, pokud jsou tyto zdroje a znalosti nezbytné pro nárokovaný vynález a nárokovaný vynález závisí na specifických vlastnostech GR a/nebo ATK. Není-li informace přihlašovateli známa, přihlašovatel učiní v tomto smyslu prohlášení. Dále stanovuje, že smluvní strany nemohou příslušným patentovým úřadům ukládat povinnost ověřovat pravost informací o původu/zdroji uvedených v patentových přihláškách, a že se ujednané povinnosti nemají vztahovat na patentové přihlášky podané před tím, než Smlouva pro danou smluvní stranu vstoupila v platnost. V rámci sankcí a opravných prostředků ukládá smluvním stranám povinnost v případě nedodržení požadavku uvádění informace o původu nebo zdroji GR a/nebo ATK umožnit přihlašovateli nápravu před uplatněním sankce, přičemž smluvní strana může nápravu odmítnout v případě podvodného jednání. Smluvní strany nesmí zrušit, zneplatnit nebo učinit nevymahatelnými udělená patentová práva pouze z důvodu, že přihlašovatel nesdělil požadované informace. Jedinou výjimkou, v souladu s národním právem smluvní strany, může být podvodné jednání. Podle Smlouvy mohou smluvní strany vytvořit informační systémy (databáze) GR a ATK, které by měly být zpřístupněny patentovým úřadům pro účely rešerší a průzkumu patentových přihlášek. Přístup do databáze by měl podléhat autorizaci smluvní stranou.

Smlouva dále ukládá smluvním stranám závazek po čtyřech letech od vstupu Smlouvy v platnost přezkoumat její rozsah a obsah s ohledem na rozšíření působnosti Smlouvy na další práva duševního vlastnictví a na deriváty. Budou se rovněž zabývat dalšími otázkami vyplývajícími z nových a rychle se rozvíjejících technologií, které jsou relevantní pro uplatňování této Smlouvy.

Tato Smlouva vstoupí v platnost tři měsíce od data uložení patnácté ratifikační listiny nebo listiny o přístupu.

K 16. červenci 2024 podepsalo Smlouvu celkem 36 členských států WIPO. Žádný z těchto států Smlouvu zatím neratifikoval. Smlouva zůstane otevřena k podpisu v ústředí WIPO po dobu jednoho roku od jejího přijetí, tj. do 23. května 2025.

Text Smlouvy (dokument GRATK/DC/7)

Pracovní překlad do češtiny (pdf, 246 kB)