Úřad průmyslového vlastnictví

secondlevel image

TZ: Tým Neste s českou vědkyní získal cenu European Inventor Award 2023 za svou technologii, která přeměňuje odpad na obnovitelná paliva

  • Pia Bergström, Annika Malm, Jukka Myllyoja, Jukka-Pekka Pasanen a Blanka Toukoniitty jsou vítězi European Inventor Award 2023 v kategorii Průmysl.
  • Evropský patentový úřad (EPÚ) ocenil finský tým za jejich technologii, přeměnu odpadních a zbytkových surovin, jako je živočišný tuk a použitý kuchyňský olej, na obnovitelná paliva prémiové kvality.
  • Používání těchto paliv může snížit emise skleníkových plynů (GHG) až o 75–95 % během životního cyklu paliva ve srovnání s fosilní naftou.

4. 7. 2023 - Evropský patentový úřad (EPÚ) dnes oznámil, že vynálezci Pia Bergström, Annika Malm, Jukka Myllyoja, Jukka-Pekka Pasanen a Blanka Toukoniitty jsou vítězi v kategorii Průmysl soutěže European Inventor Award 2023. Byli vybráni z více než 600 kandidátů, za vývoj inovativního procesu přeměny odpadních a zbytkových surovin na obnovitelná paliva pro silniční dopravu, letectví a další odvětví.

Vděčnost je v našich myslích na prvním místě. My i celá inovační komunita Neste si velmi vážíme prestižního ocenění European Inventor Award. Je to odměna za naši spolupráci a dlouhodobou tvrdou práci,“ říká zástupce vítězného týmu Neste ve složení Pia Bergström, Annika Malm, Jukka Myllyoja, Jukka-Pekka Pasanen a Blanka Toukoniitty.

Tisková zpráva (pdf, 275 kB)